Kõige vägevam bloogh üldse maailmas tõenäoliselt

See bloog siin on selleks, et ma saaks kuulsaks ja palju raha. Siis ostan suure bmw! Ja elu on täiuslik!

esmaspäev, juuli 06, 2009

Laulupidu 2009 - vinguma olen kõva mees küll

Laulupidu on siis selleks korraks taas läbi saanud. Kokkuvõttes oli jälle tore, selline tüüpiline "alguses ei saa vedama, lõpus ei saa pidama" eesti pidu. Ise käisin ainult laulupeo teisel kontserdil, nii et tean rääkida ainult sellest. Lahe oli, kuidas seekord tekitasid lauljad kaare all laineid, mis lõpuks kandusid ka publikusse ning rullusid üle mäe Lasnamäe poole. Mina ei mäleta, et midagi sellist oleks varem laulupidudel ühiselt tehtud. Ja no rahvast oli ka palju - Postimehe järgi taasiseseisvumisaja rekordarv - üle 100.000 pealtvaataja ja osaleja. Nii et igal juhul tore üritus. Viie aasta pärast jälle!


Aga... ma lihtsalt ei saa jätta virisemata, kuna neid üksikasju, mille osas viriseda tahaks, kuhjus laulupeo ajal üle taluvuse piiri.

1) liikluskorraldus: reedene päev, kell 17:15 paiku, Lauluväljakul käimas vist proovid. Liiklusummik sisuliselt Metodisti kirikuni. Põhjus? Väga lihtne - Lauluväljaku juures oleva peamise ülekäiguraja juurde polnud taibatud panna seisma ühtegi reguleerijat! Ja nii siis inimesed muudkui tilkusid ükshaaval üle tee ja autojuhid lasid neid kohusetundlikult muudkui üle. Kas oleks olnud raske panna sinna seisma kahte kuldvestikeses inimest, kes ülekäijaid kokku koguks ja suuremate portsudena üle tee oleks lasknud?

2) liikluskorraldus vol 2: laupäevane päev, kell 13:00, tulen Pirita poolt, tahan saada linna. Tean, et alates 14:00 on Pirita tee ja Narva maantee rongkäiguks suletud. Jõuan Lauluväljaku juurde, vastu vaatab läbisõidukeelu märk... Korraliku liiklejana keeran otsa ringi ja teen üle Pirita, Merivälja ja Lasnamäe sõites ilusa ringi. Jõuan Pronksi-Narva mnt ristmikule umbes kella 13:15 paiku - jälle telliskivi?! Mis välja tuleb - need olid igaks juhuks juba varem välja seatud ja juures passivad mehikesed ei tee ka midagi selleks, et liiklust juhtida ja julgustada autojuhte, et vaatamata märkidele veel sisulist liikluspiirangut ei ole. Ja nii ma siis vahin lollakalt mööda linna ringi ja aru ei saa, kas minust tahetaksegi teha seaduserikkuja või lollitatakse niisama. Hakkasin seaduserikkujaks ja sõitsin risti üle Narva mnt üle.

Sama situatsioon kordus samal ristmikul pärast rongkäiku, kui sisulist põhjust liiklust kinni hoida enam polnud, märgi juures tatsav blondinka aga ei suuda mitte kuidagi otsustada, mida liiklusega peale hakata, kuhu suunata jne.

3) rongkäigu teleülekanne - andestust, aga kommentaatorite tase oli erakordselt halb. Rongkäik hakkas niimoodi pihta, et polnud aru saadagi. Kommentaatorid soigusid mingit jama ja tuli lihtsalt kuidagi hakkas minema ja rongkäik selle järel. Ja selline soigumine ja häirivalt ebaentusiastlik möga saatis kogu rongkäiku. Ainsateks positiivseteks värvilaikudeks olid kohapeal tehtavad reportaažid/intervjuud.

4) ajakava - kuidas on võimalik, et korraldajatele on teada osavõtjate arv, seljataga on mitmeid-mitmeid sarnaseid üritusi, ja ikka suudetakse ajakavaga niivõrd mööda panna?! Tallinn, kui rongkäigus viimane, sai liikuma esialgu teada antust ca 1,5 tundi hiljem! Kontserdi algus viibis seetõttu ka umbes 1,5 tundi! Ja "tänu" sellele, toimus suur osa esimese päeva kontserdist vihma käes.

5) repertuaar - saan aru, et kõiki südamelähedasi laule ei saa igal laulupeol laulda, aga sellele vaatamata: kuidas on võimalik, et esialgsest kavast otsustati välja jätta Eesti Lipp??!!! Eesti lipu sünnist möödus 125 aastat - võiks ju ometi nagu tähistada! Hea, et see ikkagi tänu Laine Jänesele esitatud sai! (Laine Jänesest iseenesest loe altpoolt) Puudu olid ka näiteks Tõnis Mägi "Koit", mis valiti just sel aastal Eesti lemmiklauluks! Puudu oli "Meri siin seisma jäi", mis on vähemasti minu jaoks üks olulisemaid isamaalisi laule. Kas korraldajad tahavad teha laulupeost mingit kontseretendust ja/või vähendada repertuaaris isamaalisust? MIKS?

6) Laine Jänes. Oeh. OK, saan aru, et kultuuriminister võiks sõna võtta sellel peol. Aga miks peab seda nii piinlikult tegema?
Esiteks, ainuüksi see, et talle polnud esialgu üldse dirigeerimiseks kohta ette nähtud, aga surus selle ise sisse.
Teiseks, kõne sisu oli mõttetult pateetiline.
Kolmandaks, enne kõnede pidamist võiks natukenegi võtta mingisuguseidki kõnepidamiskursuseid. Kui endal hääl ja rääkimise maneer avalikkuse ees kõnepidamist välja ei kanna, siis tuleb seda endale tunnistada ja õppust võtta! Niivõrd kiledat, rabedat, karjuvat, vuristavat kõnet kultuuriministri suust vahetult enne suurpeo lõppu kuulata oli tõeliselt piinlik.

7) Laulupeo koduleht. Viimase aja üks kõige ebaõnnestunumaid suurürituse lehti, mida minu silmad on pidanud taluma. Info leidmine sealt on olnud üks suur katsumus - ülesehitus on küll nunnult kunstipärane ja puha, aga seda keerulisem on sealt vajalikku infot tavaloogikat kasutades leida. Tundub, et lõpuks jõudis mingi tagasiside ka lehe haldajaten, sest päev enne laulupeo algust (või oli see samal päeval, ma ei mäleta nii täpselt) muudeti laulupeo kava lehe nimi (ja link sellele), noh, "laulupeo kavaks". Loogiline ju? Nagu oleks, aga seni oli selle nimi mingi aimamatu sõnapaar, millest ei suutnud tavainimene eeldada, et selle all kava on. Ja ma pole selle hädaga kindlasti mitte üksi - sama virinat lehe aadressil olen kuulnud ka teistelt ja kusjuures suht lambi kohtades. Laulupeo kodulehe struktuuri vigadest võiks raamatu kirjutada. Ma soovitaks seda lehte külastada ja ise oma silmaga kaeda, aga tänaseks (üks päev pärast peo lõppu) on leht juba maha läinud. www.laulupidu.ee annab "403 Forbidden" viga. Võibolla pannakse mingit järelinfot üles? ei tea.
---Täiendus 12.07.2009 ---
Kui ma seda sissekannet 6. juulil kirjutasin, siis oli leht maas. Sama päeva õhtupoolikuks oli leht jälle üleval tagasi ja on seda siiani.
-------------------------------------


Kokkuvõttes, mis ma tahan öelda ja miks ma seda siin kirjutan: kui Üldlaulu- ja tantsupidu on Eesti riigi ja Eesti rahva tähtsündmus, mis leiab aset ainult üks kord iga viie aasta tagant, siis võiks ometi teha kõikvõimaliku, et see oleks korraldatud ja täide viidud ideaalilähedaselt! Meil on ometi ju nii palju kogemusi taoliste suurpidude läbiviimisest, et ei peaks tobedaid vigu tegema! Ja kui praegused korraldajad ei suuda kogu seda virr-varri ohjes hoida, tuleb leida teised korraldajad! See peaks olema Eesti riigi ja rahva auasi!

P.S. Seda, et Savipaks ei pidanud laulupidu enda kohaloleku vääriliseks, ma mainin ainult postskriptumis. See on lihtsalt jätkuvalt masendav, mida see mees meie ühiskonnas endast kujutab.

2 Comments:

 • At 6/7/09 20:39, Anonymous Anonüümne said…

  Tahaksin lisada veel ühe kivi korraldajate kapsaaeda.
  Rahvale polnud suuri ekraane, et ka need mitmekümnetuhanded inimesed ka dirigenti ja lauljaid näeksid. Siis olek huvitav vaadata ka, sest kaugelt nägi vaid inimeste päid.

   
 • At 11/7/09 14:29, Blogger Eva-Liisa said…

  Olen enamikuga kirjutatust nõus, kuid laulupidu.ee on siiski funktsioneeriv.

   

Postita kommentaar

Links to this post:

Looge link

<< Home