Kõige vägevam bloogh üldse maailmas tõenäoliselt

See bloog siin on selleks, et ma saaks kuulsaks ja palju raha. Siis ostan suure bmw! Ja elu on täiuslik!

laupäev, detsember 30, 2006

Statistikaamet: mediaanarvutus on jõle keeruline

Postimees kirjutab:
Pooled eestimaalased teenivad alla 5500 krooni

Mediaanpalk iseloomustab reatöötaja majanduslikku olukorda paremini kui keskmine palk, kuna viimase paisutavad üles vähesed ülisuure palga teenijad. Statistikaamet avaldas eile mediaanpalga uuringu esmakordselt, kuna mediaanpalka arvutada on märksa töömahukam kui tavapärast keskmist palka.
LÕPUKS ometi avaldati siis ka mediaan-, kvartiil-, detsiil- jne jaotused palganumbrite kohta. Sisuliselt on tegu statistika A ja O'ga, mis aga meie statistikaametile miskipärast hirmsat moodi üle jõu käib. Kallid statistikaametnikud! Kas teile peaks äkki tegema Exceli baaskursuse ja kätte näitama, et lisaks AVERAGE() funktsioonile eksisteerib ka MEDIAN() funktsioon? Ja isegi QUARTILE() on olemas... Muidugi võib PERCENTILE() juba tõesti liiga keeruliseks ja töömahukaks minna. See võiks olla edasijõudnud ametnikele only.

Point: cut the bullshit! Mismoodi saab mediaani arvutus olla "märksa töömahukam" tavapärase keskmise palga arvutusest? Algandmed on teil ju mingi metoodikaga kätte saadud. (Metoodika adekvaatsust ei hakka parem siin lahkama, ütleme ainult nii palju, et maksuametile kättesaadavate andmete asemel kasutatakse valikulist KÜSITLUST... FFS??!!) Tõenäoliselt isegi mingile tabelikujule viidud, ma kujutan ette. Muidugi, kui nüüd keegi ametnik istub teil seal ja üritab näppude peal toda mediaankohta üles leida, võib see olla tõesti töömahukas, aga noh... võibolla on võimalik mõni targem tarkvara hankida?

Igatahes on mulle selgelt jäänud mulje ja kinnistunud arusaam, et mediaan/kvartiil/detsiil-arvutusi palkade kohta pole meelega kuigi avalikult tehtud, kuna siis tuleks välja hoopis vähemlahedam pilt, kui keskmisel näpuga järge ajades. Eriti hirmus oleks ju, kui mõnede riigitegelaste palgad seotaks edaspidi mitte keskmise vaid mediaanpalgaga!

Kokkuvõttes: tegelikult mul savi nendest keskmise palgaga seotud tasudest. Väga rõvedalt käib aga pinda see, kuidas teatud ametkond on lihtsalt pikki aastaid teinud nägu, et nemad ei tea midagi ja nemad mediaanpalga arvutust ei suuda läbi viia, kuna see on hirmus töömahukas. Täiemahuline rahva lollitamine. Statistikaamet või asi, kui ei suudeta isegi nii elementaarse asja kohta jooksvalt arvet pidada kui mediaanpalk! Mõelge siis välja, mis teil andmete kogumise metoodikates valesti on, et see arvutamine nii keeruline on!

0 Comments:

Postita kommentaar

Links to this post:

Looge link

<< Home