Kõige vägevam bloogh üldse maailmas tõenäoliselt

See bloog siin on selleks, et ma saaks kuulsaks ja palju raha. Siis ostan suure bmw! Ja elu on täiuslik!

teisipäev, september 26, 2006

Sotsdemid tegid end täis, Ilves kogus plusspunkte

Postimees: Ilves näitas, et ta suudab olla parteideülene president
Sotsiaaldemokraatlik Erakond kutsus inimesi erakonnaga liituma. Üks «präänik», mille abil erakond end välja pakub, on nende seast tulnud uus president Toomas Hendrik Ilves.

«Oleme erakond, kes pakkus Eestile rahva poolehoiu võitnud presidendi,» seisab sotside üleskutses.

Veskimägi rõhutas ka, et talle tegi rõõmu Toomas Hendrik Ilvese kiire reaktsioon. Nimelt palus Ilves sotsidel reklaamikampaania sellisel kujul lõpetada.

«Ilvese kiire ja ühene reaktsioon annab julgust ning näitab, et Ilves suudab olla parteideülene president. Tema öeldu näitab ka, et ta lojaalne nendele väärtustele, mille taha teda toetavad erakonnad presidendi valimistel koondusid,» sõnas Veskimägi.

Nägin kohe hommikul seda imelikku bännerit Postimehes, kus punasel taustal jooksid mingid võltspateetilised kirjad ning kõrval oli Ilvese pilt. Ei saanud kohe pihta, mis asi see nüüd siis on, kuni klikkisin bänneril. Ja avanes sots.demide koduleht üleskutsega nendega liituda. Soh, mõtlesin. Valimiskampaaniahooaeg on nüüd siis ametlikult avatud ja sellisel räpasel moel. Oli ju jutt kogu aeg sotsdemidel, et nendest ei saa uut "presidendiparteid" ning et edaspidi on meil Eestis ainult kohutav "ekspresidendipartei". Ja nüüd siis selline lugu. Kahju, mõtlesin. Kahju, et Ilves nii ruttu oma nägu hakkab kaotama. Kusjuures vägisi tuli seda punast bännerit vaadates meelde laupäeval Tammsaare pargis kõlanud uute sõnadega Tõnis Mägi "Koit", kus ta lõpus improviseeris (ma eeldan, et improviseeris): "Eesti, ära muutu punaseks... mitte iial enam punaseks... SINI...MUST...VALGE!". Njah. Punaseks...

Küll aga tuli Ilves sellest olukorrast väga hästi välja. Sotsdemid mängisid talle kätte trumpkaardi, et ta saaks kohe vahetult peale presidendiks valimist ja juba enne ametlikult ametisse asumist näidata, et oma avaldustes ei lähtu ta "presidendipartei" loogikast. Ilves võttis Brüsselist ühendust (Ilves on nimelt Brüsselis ajamas asju seoses Europarlamendist lahkumisega) ning teatas üheselt, et temaga pole foto kasutamine erakondliku kampaania raames kooskõlastatud ning ta soovib, et see kohe lõpetataks. Ei läinudki palju aega, kui õhtupoolikul oli Postimehe punasel bänneril Ilvese näopildi asemel juba anonüümne sini-must-valgeid lippe lehvitav rahvamass (õõvastav on aga endiselt vaadata loosungil punast põhitooni, mis vägisi varjutab fotol olevaid sini-must-valgeid lippe...)

Nii et kokkuvõttes võib öelda, et sotsdemid tegid oma margi täis, Ilves aga sai vähemalt minu silmis küll veelgi plusspunkte juurde. Seda jama ei saa siduda Ilvesega vaid ainult sotsdemidega, mis on väga hea, kuna kuigi ma olen Ilvese tulihingeline pooldaja presidendina, pean ma sotsdeme Eesti arengu seisukohalt pigem ohtlikuks parteiks, mis võib meie arengut oma "sotsiaalse õigluse" ihaluses pea sama moodi pidurdama hakata, kui KeRalased. Oma vaadetelt on nad siiski vasakpoolsed ja see pole minu hinnangul Eesti arengule hea. Ilvese kadumisega partei eesotsast on aga neil kadunud põhiline häältepüüdja ning partei on tegelikult kevadistel valimistel väga raskes olukorras.

Ilvese presidendiks saamine on sotsdemidele väga lühiajaline võit, mida nad on oma oskamatu kampaania algusega veelgi kärpinud. Vähegi pikema-ajaliselt on see aga neile suur kaotus, kuna inimesed on siiani toetanud just Ilvest, mitte sotsdeme. Üheselt selgeks näiteks olid Europarlamendi valimised, kus Ilvese häältega võtsid sotsdemid POOLED Eestile eraldatud kohtadest! No ei ole ligilähedaseltki sellist toetust Eesti kodanike seas sotsdemide vaadetele. Ja ilma Ilveseta on sotsdemid nüüd nagu Keskerakond oleks ilma Savietsuta - haavatavad ja väga nõrgad. Õigupoolest on sotsdemide olukord Keskerakonna sarnase situatsiooniga võrreldes isegi veel oluliselt hullem, kuna neil puuduvad täielikult kõiksugu fanaatilised järgijad, kes intersist parteid edasi toetaks ka pärast Suure Juhi lahkumist.

Nii et kevadised valimised saavad sotsdemidele rasked olema. Juba sellega, et nad Ilvese Europarlamenti ära "küüditasid", lõikasid nad endale siseriikliku valimispopulaarsuse vaatenurgast tugevalt näppu. Nüüd, kus Ilves on päris depolitiseeritud ning on olnud sunnitud juba sotsdemide vastu töötama, on erakonna situatsioon eriti nigel. Partei seisukohast on Ilvesel kandideerida laskmine olnud väga lühinägelik samm. Riigimehelikkuse seisukohast aga ainuõige ning sügavalt austatav samm. Sotsdemid on end kokkuvõttes Eesti üldise arengu heaks ohvriks toonud. Kas see oli neil teadlik ja mõtestatud valik, on muidugi iseküsimus.

0 Comments:

Postita kommentaar

Links to this post:

Looge link

<< Home