Kõige vägevam bloogh üldse maailmas tõenäoliselt

See bloog siin on selleks, et ma saaks kuulsaks ja palju raha. Siis ostan suure bmw! Ja elu on täiuslik!

esmaspäev, juuli 24, 2006

Ehe näide, kuidas inimesed on võimetud ajaloost õppima

http://www.postimees.ee/240706/esileht/valisuudised/210466.php
Poolas hakatakse endisi koputajaid avalikust elust tõrjuma

Poola parlamendi alamkoda võttis eelmisel nädalal vastu seaduse, millega hakatakse avalikust elust eemale tõrjuma inimesi, kes tegid kommunistlikul ajajärgul koostööd repressiivorganitega.
Seaduse tulemusena võivad oma töökohad kaotada sajad tuhanded ettevõtluses, meedias või valitsusasutustes töötavad inimesed, kuna sellega antakse tööandjale õigus vallandada töötajaid, kes on kommunistliku režiimi ajal salateenistustega koostööd teinud, vahendab BBC.
Uus seadus puudutab nii riigi- ja kohalike omavalitsuste ametnikke, ettevõttejuhte, ajakirjanikke kui ka kooliõpetajaid.
...
Endiste informaatorite nimed ja osaliselt ka nende toimikud võidakse nüüd üles riputada internetti.
...
Samas võib uue seaduse ellurakendamine osutuda problemaatiliseks, kuna paljud endised salateenistuste toimikud on praeguseks kadunud või on neid hiljem võltsitud.
Ja nüüd öelge mulle - mismoodi on see nõiajaht parem sellest, kui nõukogude võim kuulujuttude ja koputamiste peale "ebasobiva" ajaloo või tõekspidamistega inimeste elu ära rikkus? Kusjuures, pange tähele, vähemasti artikli järgi ei pea neid endisi koputajaid isegi kehtivate seaduste järgi milleski süüdi mõistma selleks, et neid kohe lindpriideks võiks kuulutada. Piisab, kui leitakse mingidki dokumendid, mis kinnitavad, et kunagi võis mingitel segastel asjaoludel olla inimesel tegemist mõne nõukogude võimustruktuuri ametkonnaga ning kohe ongi õigus lindprii märk otsaette põletada. Täielik haigemaja. Ja ma olen veendunud, et vastavate artiklite juurde interneti sees koguneb kohe terve rida päriseestlasi, kes kaagutama kukuvad, kuidas Eestis ka selline süsteem hädavajalik oleks ja kuidas nii saaks Eesti rahval õnne toodud, Eesti elu uueks loodud. Andke mulle pidur!

Aga iseenesest on see väga õpetlik ja illustreeriv näide selle kohta, et inimesed on valdavas osas võimetud mõistma demokraatliku ühiskonna põhimõtteid sügavuti. Neid järgitakse ja mõistetakse ainult nii kaua, kui need kaitsevad inimese enda heaolu ja mugavust ning, nagu käesoleval juhul ka selgub, kättemaksujanu. Kui aga ajalooliselt igati hukka mõistetud käitumismaneer värvida teiste värvidega, ei tunne pimeloomad enam seda ära ning leiavad, et kõik on jälle kõige paremas korras. Ja nii korrataksegi uuesti ja uuesti muudkui ühtesid ja samasid vigu ning ajalooraamatuid uurides saab üha uuesti ja uuesti pead kahe käega kinni hoida ning ahastada, kuidas on ühiskonnad nii valede käitumismaneerideni laskunud. Siis aga panna raamat käest ning minna välja täpselt sama jura uuesti produtseerima. Täiuslik õppimisvõimetus.

0 Comments:

Postita kommentaar

Links to this post:

Looge link

<< Home