Kõige vägevam bloogh üldse maailmas tõenäoliselt

See bloog siin on selleks, et ma saaks kuulsaks ja palju raha. Siis ostan suure bmw! Ja elu on täiuslik!

neljapäev, veebruar 02, 2006

Quo Vadis, Eesti Vabariik?

Eks mind tabab see maailmavalu ikka aegajalt (kui Eestit maailmaks pidada, s.t.). Täna siis loen Postimeest ning üks tore uudis teise otsa:
"Naftareostus ajas valitsuse tegutsema"
"Eestile jäi vaid üks kopter hädaolukordadeks"
"Rüütli sõnul pidutsesid lossis ka täiskasvanud"

Ideekohaselt läheb meil siin Eestis tervikuna jõledamalt hästi. Majanduskavu mõõdame juba kahekohaliste protsentidega aastas, suur osa inimestest on saanud kinnisvaramiljonäriks, Egiptuse puhkusereisid on juba sama tavalised või tegelikult tavalisemadki kui vanavanemate külastamine Kükametsa külas ning palk kasvab kiiremini kui üldine elukallidus. Kift ju?!
Jaa, ainult et... Ainult et huvitaval kombel võib samal ajal endiselt lugeda artikleid sellest, kuidas miskipärast ei suuda poliitikud kuskilt leida vajalikke miljoneid kroone (loe: riigieelarve kümnetesse miljarditesse ulatuva mahu ning iga-aastaseks tavaks muutuva paari miljardi kroonise ülejäägi juures kaduvväike summa) selleks, et tagada elementaarne:
1) keskkonnakaitsevõime
2) riikliku julgeoleku võime

Kuidas on võimalik, et mitu aastat on jahutud sellest, kuidas oleks vaja õlitõrjele tänasest oluliselt rohkem tähelepanu pöörata, aga mitte midagi ei võeta ette enne, kui jälle mõnisada lindu pole ära surnud? Ja ka siis piirdub "midagi ette võtmine" poliitikutest klounide lõualõksutamise ning väljasõitudega kriisipiirkonna pikksilmaga vaatlemise nägemisulatusse...

Tra küll, mis riik see siis ikkagi nüüd on, ah? Nafta voolab rahulikult randa, sellega võitlevad põhiliselt kes? Justnimelt - VABATAHTLIKUD! Saate aru?! Eesti riigi keskkonna elukõlblikkuse ei taga mitte riik vaid keegid VABATAHTLIKUD, kes riiki tasuta teenendavad. Kõiksugu sõjaväelised päästeoperatsioonidele orienteeritud üksused aga otsustati aastate eest kaotada, kuna "neid ju pole vaja". Ei no jah, kui kogu töö teevad ilma tasuta ära mingid vabatahtlikud, siis tõesti, milleks maksta, eksole. Milleks tagada kindlus, et õnnetuste korral tõesti midagi ära tehakse, kui võib alati loota sellele, et mingid vabatahtlikud ehk ikka kuskilt õigel ajal (või noh natuke pärast õiget aega) välja ilmuvad ja kogu sitase töö ise ära teevad.

Mõnna-mõnna-mõnna-mõnna.

Halenaljakas on aga see, et kõik need reostused, mis Eestit siiani tabanud on, on naljategu selle kõrval, mis tegelikult tõesti juhtuda võiks. OK, mingid tropid sõitsid karile ja loksutasid veidi rasket kütteõli merre. Sitt värk, sajad kui mitte tuhanded linnud surnud, aga no keda huvitavad mingid suvalised linnud? (v.a. neid vabatahtlikke)

Kujutage nüüd ette situatsiooni, kus mõni roostetamisele kalduv sõbraliku naaberriigi tanker nüüd keset Soome lahte peaks reaalselt õhku lendama või pooleks mineva või jumal teab, mismoodi oma sadu tuhandeid tonne naftat vette kallama. Loodame jälle vabatahtlikele? Või noh, alati jääb ju see kuulus variant ka, et "aga meil on ju Rootsi ja Soome siinsamas lähedal, küll nad meie eest kõik sita kokku korjavad!"
Raudne ja vastuvaidlematu loogika.

Tegelikult on iseenesest ju Eesti riiklik pohhuism lahe - nii ei suunata rahasid mingite "mõttetuste" peale nagu keskkond ja riiklik julgeolek, vaid jagatakse tagasi üldisesse ringlusse ning majandus õitseb. Naljakas (või noh kurb) on aga see, et situatsioon on üks-üheselt võrreldav olukorraga, kus lagedal maa-alal kasvavad suured kuldõunu kandvad puud, ümberringi aga on turvalisuse tagamiseks püstitatud kõrge aed. Materjaliks on aga kasutatud soome pappi, mis on värvitud nii, et jätab mulje metallaiast. Värava valvur on keegi seniilne vanamees, kes enamiku ajast lihtsalt tukub või käib sõprade juures viina joomas. Aegajalt käivad aiast mööda mõned nagamannid, kes naljaviluks aiale paar jalahoopi annavad ja siis imestunult vaatavad, kuidas "metallaia" sisse nõrkadest löökidest augud tekivad. Neid saabuvad parandama aga vabatahtlikud, kuna riik ei pea seda piisavalt kõrge prioriteetsusega tegevuseks. "Vaadake, midagi pole ju juhtunud ja õunapuudel kasvavad üha suuremad kuldõunad - milleks rabeleda mingite mõttetustega!" Aga mis siis saab, kui poisikeste asemel tuleb mõni vähe teadlikum tüüp, kes on enne läbi käinud kadriorgialt, seal ühtteist huvitavat dokumentidest leidnud ja nüüd väiksemat sorti veoautoga läbi papist aia sõidab ning õunu kokku kühveldama hakkab? Poliitikud tulevad kilomeetri kaugusel asuva mäe otsa, et tegevust pikksilmaga vaadata ning tõdeda, et võibolla tuleks midagi probleemiga tegelemiseks ikkagi ette võtta? Või siis võiks kaaluda Soome või Rootsi valvurite appi kutsumist?

Kas tõesti on poliitikute seas lõplikult maad võtnud majanduslikust edust kantud rõõmujoovastus? Ainult et ma küsin: kas keegi teab omast või muust kogemusest, mis saab pärast üht õhtut või noh, nädal aega järjest kestnud ohjeldamatut pralletamist? Kuidas hommikul tunne on, kui reaalsus mingite värdjas-päkapikkude näol pealuu seest suurte haamritega väljapääsu otsima on asunud?

1 Comments:

 • At 8/2/06 17:25, Anonymous punn said…

  Mnjahh, vaata, kulla Triip, ega need asjad niilihtsad siinse taeva all ka ei ole.

  1. Mis puudutab tehnilist valmisolekut - õigus, täis pask.

  2. Mis puudutab vabatahtlike roheliste linnulaibakorjet - ennekõike on see roheliste partei avalöök. Lisaks on ELF ja teised puukallistajad üks põhjusi, miks kogu käesolev reostuse jura proportsioonidest välja aeti. Linnupesu on juba täielik huumor. Aga samas ilus emotsionaalne asi. Poleks ELF koos meediahurraaga tulnud, oleks kaasatud ajateenijaid ja laibad oleks täpselt samal moel, kuid ilma erilise eneseeksponeerimiseta korjatud ja põletatud saanud.

  3. Käesolev reostus rannikul nägi välja pärismaailmas sihuke, et üks lehmasitta meenutav hunnik siin, teine kümme meetrit edasi, jne.

  4. Avastamine - kuna tegu oli veest mingil määral raskema ainega pluss veetemperatuurist, siis kippus ta vee alla vajuma. Seepärast ei avastanud seda ei satelliidid ega ka seirelennud. Suviti leiavad satelliidid üles ka suurema õietolmukontsentratsiooni.

  Nüüd ma lähen vene keelt õppima, nii et ma rohkem ei viitsi hetkel.

   

Postita kommentaar

Links to this post:

Looge link

<< Home