Kõige vägevam bloogh üldse maailmas tõenäoliselt

See bloog siin on selleks, et ma saaks kuulsaks ja palju raha. Siis ostan suure bmw! Ja elu on täiuslik!

kolmapäev, november 16, 2005

Michael Moore - kuidas võltsida fakte ja teenida miljoneid

Kuigi Michael Moore'i tähelend selliste kuulsate filmidega nagu Fahrenheit 9/11 (link1, link2, imdb) jm crap on juba mõneti minevik, tasub siiski ehk meelde tuletada, et selle mehe toodangut ei tasu kuidagi tõsiselt võtta ning pidevalt tuleb meeles pidada, et tegu on meelelahutuse, mitte dokumentaalfilmidega. Mõned lingid, mida soovitan uurida, kui kunagi peaks teie peas mingi lühiühenduse tõttu tekkima mõte, et "aga äkki ongi meerikla selline nagu Maikel Moor meile näitab." Reality check, 1.. 2..:
http://www.mooreexposed.com/
http://www.moorelies.com/
http://www.hardylaw.net/Truth_About_Bowling.html

jah, täpselt niisamuti kui tuleb suhtuda kriitiliselt moore'ismidesse, tuleb suhtuda ka anti-moore'ismidesse. Mõlemad võivad kalduda teinekord hüsteerilisse eneseõigustusse, kuid nii palju (või vähe), kui ma olen ise viitsinud neid linke uurida, mida ma nüüd siin kõigile reklaamin, on küsimus ikkagi selles, et antimoore'ismi viljelejad vähemasti üritavad oma (vastu)väiteid tõendada viidetega algallikatele.

Lõppkokkuvõttes: who fucking cares! Ja tõsi ta ongi. Nii kaua ei olegi care'ida, kuniks mõned muidu tundub et terve mõttemaailmaga inimesed järsku Fahrenheit 9/11 taolist sitta vaatama satuvad ja seda uskuma jäävad. USAl on täiesti parasjagu probleeme ja kogu Iraagi sõja jm pask on mõnevõrra väljunud normaalsuse piiridest, nii et vastupidiselt paari aasta tagusele meelsusele ei kukuks ma sugugi enam liiga entusiastlikult meerikla tegemisi kaitsma, kuid nii kriitika kui vastukriitika peab olema adekvaatne, mitte põhinema mingitel Moore'i suguste skandaalikute nurisünnitistel.

Seoses faktide moonutamise ja nende skandaalsemana näitamisega veel üks väga hea artikkel, mida soovitan kindlasti lugeda (ja see on isegi EESTI KEELES!): http://www.epl.ee/artikkel.php?ID=304983
Jutt siis põhiliselt Prantsusmaa rahutuste (kuid ka Iraagi ja Tai tsunaamisündmuste) najal sellest, kuidas koha peal viibivad reporterid totaalset jama ajavad ja ajakirjandus üldiselt skandaale üles puhub. Selle all kannatab tõde kui väärtus iseeneses, kuid vähemfilosoofilise poole pealt ka näiteks kohalik majandus, mida halvatakse sellega, et paikkondadest maalitakse sellised katastroofilised pildid, et turistid ei julge sinna enam minna ja seal raha kulutada. Päris lahe oleks vast, kui mingid sii-enn-enn-lased ja bii-bii-sii-lased näiteks Pärnusse oleks paar päeva tagasi kohale marssinud, näidanud taustaks jaanuari tormi kahjustusi ja rääkinud, kuidas terve Eesti ägab kohutavate tormide käes ja kogu infrastruktuur on kasutuskõlbmatuks muutunud ning koolera levib metsikult. Noh, mõnevõrra võib ju olla isegi ajutiselt lahe, kui turistide hordid soome keeles kisendades mööda Tallinna vanalinna ei patseeriks, kuid üldiselt mulle vist ei meeldiks, kui Euroopas hakataks arvama, et Eesti on tõepoolest mingi Elboonia, mille rahvuslinnuks on lendav taldrik, kus muda on pidevalt puusani ning kohalikud pärismaalased elavad küttkorilusest. Taoline ajakirjandus ei ruuli.

0 Comments:

Postita kommentaar

Links to this post:

Looge link

<< Home